Witam serdecznie!

Mam na imię Mariusz. Tematem tego bloga jest jak uniknąć przeziębienia oraz chorób pokrewnych. Długo wahałem się z podjęciem decyzji czy zacząć pisać, obawiałem się tego, że zostanę wyśmiany. Jednak wszedłem w trzeci sezon jesienno-zimowy podczas którego unikałem przeziębienia stosując proste zasady o których tu napiszę. Wcześniej, obserwowałem swój organizm i dzięki temu zacząłem zauważać dlaczego się przeziębiam     i starałem się później unikać tych sytuacji.

Przechodząc do konkretów zacznę od najważniejszej rzeczy. Należy unikać picia gorących napojów i wychodzenia na dwór podczas gdy jesteśmy rozgrzani. To samo dotyczy jedzenia. Po zjedzeniu ciepłego posiłku należy odczekać jakiś czas aż poczujemy, że nie jesteśmy już rozgrzani i dopiero wtedy można wyjść na dwór. Ludzie bardzo często nie zwracają na to uwagi. Piją gorące napoje i wychodzą na zewnątrz. Jedzą coś ciepłego, często w pośpiechu, i także nie czekają aż temperatura posiłku wyrówna się z temperaturą ciała. Co zatem robić?

Zachęcam czytelnika aby pił napoje ciepłe a nie gorące. Pijąc gorące napoje osłabiamy nasze gardła, mamy chrypę lub boli nas gardło lub krtań. Starajmy się rozcieńczać herbatę lub kawę z zimną wodą tak aby temperatura płynu nie była wysoka. Po wypiciu takiej mikstury nie będziemy musieli czekać długo na wyjście na dwór. To samo dotyczy posiłków. Należy poczekać aż posiłek lekko wystygnie i dopiero go zjeść. Gdy chcemy wyjść na dwór odczekajmy aż temperatura posiłku wyrówna się z temperaturą ciała.

Sezon jesienno-zimowy jest zazwyczaj okresem kiedy występują epidemie przeziębienia, grypy, zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc. Większość ludzi których znam nie dba                   o powyższe zasady. Jedzą coś gorącego (na przykład w jakimś barze) i wychodzą od razu na dwór- często podczas minusowej temperatury i przeziębiają się. Należy obserwować swój organizm i dążyć do tego aby się nie przeziębić. Jak to wygląda u  mnie?

Piję zwykle herbatę rozrobioną z zimną wodą – tak aby była ciepła. Gdy piłem kiedyś herbatę gorącą to często miałem problemy z gardłem. Jeśli piję herbatę poza domem to także proszę aby rozrobić ją z wodą. Gdy nie mam takiej możliwości to czekam aż herbata gorąca wystygnie. Po wypiciu czekam około 20 minut zanim wyjdę na zewnątrz. Podobnie postępuję z jedzeniem. Staram się jeść posiłki ciepłe (lubię także posiłki w temperaturze pokojowej) i także czekam jakiś czas (około 20-30 minut zanim wyjdę na dwór. Gdybym zapomniał o tych zasadach to byłbym przeziębiony. Szkoda mi tracić 7 dni na bycie              w gorszym samopoczuciu.

To tylko początek rad na to jak się nie przeziębić. Kolejna rada wkrótce. Pamiętajcie, że to czy się przeziębicie w dużej mierze zależy od Was.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *